poniedziałek, 25 sierpnia 2014

New City - New Haircut


ENG: This month I moved to Warsaw. Finally, the world of fashion is at my fingertips - offices of magazines, fashion shows, presentations, photo shoots, many boutiques and shopping malls.
     Due to the fact, that for five years of studying in Białystok I wasn't changing my hairstyle. So, with a change of surroundings, I decided to cut my hair. A friendly hair salon on the Warsaw Saska Kępa - QUBE by RW - offered me a solution shown in the pictures. Hair, from long to mid back, shortened to straight reaching the shoulders with a longer front end. How do you like this change? I must admit, that for me it's still not enough!! I'm considering a straight bangs and slightly light ends. What do you think? Should I cut more? :)))

     W tym miesiącu przeprowadziłam się do Warszawy. Nareszcie świat mody jest na wyciągnięcie ręki - redakcje magazynów, pokazy, prezentacje, sesje zdjęciowe, masa galerii i butików !!
      W związku z tym, że przez pięć lat studiów w Białymstoku nie zmieniałam swojej fryzury, wraz ze zmianą otoczenia, postanowiłam ściąć włosy. Zaprzyjaźniony salon na Warszawskiej Saskiej Kępie - QUBE by RW - zaproponował mi rozwiązanie widoczne na zdjęciach. Włosy, z długich do połowy pleców, skrócone na prosto do ramion z dłuższym końcem z przodu. Jak Wam się podoba ta zmiana? Muszę przyznać, że dla mnie jest ciągle mało!! Rozważam prostą grzywkę i lekko rozjaśnione końcówki. Co o tym sądzicie? Tniemy dalej? :))) 

modishYou on Facebook modishYou on instagram modishYou on Bloglovin modishYou on Twitter modishYou on Google+ modishYou on Pinterest